Yeni Kasko Sistemi Hakkında Bilgi

Hemen Teklif Al

Kampanyalı fiyatlardan yararlan

Teklif Al

Yeni Kasko Sistemi Hakkında Bilgi

Yeni kasko sistemi 1 Nisan'dan itibaren uygulanmaya başladı. Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı düzenleme ile kasko sigortası genel şartları yeniden belirlendi. Düzenlemenin bir kısmı, 01 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılması gereken değişikliklerden oluşuyor. Diğer bir kısmı ise tüketici yararına getirilen düzenlemelerden oluşuyor.

 
Yeni kasko sistemi ile tüketici yararına yapılan bu düzenlemeler,

 
• Kasko poliçesinin ürün içeriğinin belirlenerek 4 ana ürün şeklinde oluşturulması,
 
• Hasar anında eksik sigorta uygulanmasını önlemek,
 
• Hasarda araç rayiç bedeli tespit edilirken, hangi kurumun değerinin referans alınacağının poliçe üzerinde belirtilmesi,
 
• Onarımın şirketin mi yoksa sigortalının mı istediği serviste yapılacağı ve orjinal parça veya muadil parça kullanımının poliçe üstünde belirtilmesi şeklinde yer almaktadır.
 
 
Satın alınan sigorta poliçesinin daha net anlaşılması ve diğer şirket ürünleri ile karşılaştırma yapılabilmesi için tek tip şablon belirlenmiştir. Farklı içeriğe sahip kasko poliçeleri için Dar Kasko, Kasko, Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ayrımı yapılmıştır. Ürün isminin 16 punto ile poliçeye yazılması şartı getirilmiştir.
 
Sigortalılar, bu düzenleme ile hasar anında alacakları hizmetin türünü yeni kasko poliçelerini alırken belirleme imkanına sahip olmuşlardır. Poliçenin primleri, teminatların daraltılması ve genişlemesiyle doğru orantılı olarak artacak ya da azalacaktır. Önceki rakamlara göre yüksek bir artış gözlenmeyeceği belirtilmiştir.
 
1 Nisan 2013 tarihine yürürlüğe girecek kasko sigortası genel şartlarındaki düzenlemeler, sigortalıların lehine yapılmıştır. Sigorta şirketleri uzun zamandır primleri serbestçe belirlemekteydiler; son yapılan düzenlemelerle doğrudan primleri artırıcı bir etki olmayacak aksine kazaya karışmayan sürücü ile özellikle sık sık kaza yapan sürücüyü ayırabilmek ve kusurlu sürücünün maliyetini kusursuz sürücüye yüklememek için, aynı araç türündeki farklı araçlardan farklı primler talep edilebilecektir.
 
Yeni Kasko Sistemi ile ilgili merak ettikleriniz için Yeni Kasko Yasası Hakkında Her Şey yazımızı okuyun.
 
Kasko sigortası aracınızın ve sizin güvenliğiniz için önemli bir yere sahiptir. Daha uygun fiyatlı kasko sigortasına sahip olmak için zamanında yenileme yapmayı ihmal etmeyin.

 

Bize Ulaşın

(0850) 455 33 33
mesai saatilerinde

Bize Yazın
 
ŞubeSİZ Sigortacılık Sizi Arayalım